czwartek, 21 marca 2013

Komputer, a uzależnienie


Komputer jest niezwykle trudny do zrozumienia, gdyż, pomimo, że cywilizacja pozwala nam na rozwój  Internetu to niesie on dla nas wiele zagrożeń. Jednakże nie każdy wie, kiedy należy zacząć się obawiać świata komputera i Internetu. Uzależnienia można uniknąć, ale jak je rozpoznać?


Jeśli my lub nasze dziecko posiadamy stały dostęp do komputera i Internetu i chcemy uniknąć uzależnienia to koniecznie powinniśmy bardzo uważnie obserwować zachowania każdego członka rodziny. Przekroczenie pewnych norm korzystania z komputera i Internetu może się okazać zgubne i wymagać leczenia. Jednakże, kiedy należy się bać? Na pewno, jeśli zaobserwujemy przekraczanie spędzania czasu przy komputerze.

a. I stopień zagrożenia to 3-4 h, spędzane w ciągu dnia przed komputerem.

b. II stopień zagrożenia: 5-7 h spędzane w ciągu dnia przed komputerem, silne nerwowe reakcje, kiedy komputer lub Internet odmawia nam współpracy, roztargnienie, złość na niepowodzenia związane z użytkowaniem komputera.

c. III stopień zagrożenia: 7h i więcej godzin dziennie, korzystanie z komputera kosztem snu w godzinach nocnych, jedzenie przed komputerem lub zapominanie o jedzeniu, zaniedbywanie obowiązków domowych, histeria w przypadku nie możności korzystania z komputera.
Dlatego też, jeśli zabronimy dziecku korzystać z komputera lub Internetu i spotka się to z histerią, groźbami czy przemocą ze strony dziecka to koniecznie i bez zastanowienia musimy skorzystać z porady psychologa, gdyż jest to ogromne ryzyko, że nasze dziecko jest uzależnione od komputera. Nie możemy tego stwierdzić sami, gdyż tylko specjalista obserwując pewne zachowania i reakcje może ocenić czy jest to uzależnienie i jak wielki jest jego stan.
Aby w odpowiednim momencie zareagować konieczne jest jednakże dokładne obserwowanie zachowań każdego członka rodziny, gdyż tylko wtedy jesteśmy w stanie nie dopuścić do uzależnienia.

Komputer jest niezwykle istotny w naszym życiu, ale nie zawsze wywiera on pozytywne reakcje na ludzi, a szczególnie na dzieci, które nie znają umiaru podczas gier komputerowych.

Ryszard Miśkiewicz  

P.S. 

Również musisz mieć i nad tym kontrolę: AKADEMIA MARKETINGU

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz